A téma kicsit kényes, remélem nem lesz tamponreklám hatása :-). A fültisztításról szeretnék nektek mesélni ma. Furcsa szokásokról, furcsa szerkezetekről.
A nyugati világban a fülünket sokan fültisztító pálcikával próbáljuk tisztán tartani. Esetleg sós vizes sprayt használunk, szappannal mossuk fülünket. Ezek a technikák egytől-egyig sértik a fülünk belső békéjét, felborítva az egyensúlyt odabent. Sőt legrosszabb esetben át is szúrhatjuk a dobhártyánkat egy jó fültisztítóval. Normális esetben a fülzsír magától távozik (az álkapcsunk mozgásának segítségével), nem szabad bolygatni.
Én részemről - fittyet hányva az előzőkre - fültisztító-mániás vagyok. Laci sokszor piszkál is emiatt, de a függőség az függőség kérem. Ezért egyik nap a bazárból hazatérve egy kis ajándékkal lepett meg engem.
Kicsi réz fültisztító szerszám :-). Azóta is a szekrény mélyén lapult, mert kicsit ijesztőnek találtam, de most volt alkalmunk kipróbálni. Jojó panaszkodott, hogy viszket a füle és a miután bekukkantottunk, jól megijedtünk, mert nem látszott a dobhártya, hanem egy szép dugó, amely csak arra várt, hogy üzembe helyezzük a rézbigyót.
Meglepően jó szolgálatot tett az eszköz, hiszen az ilyesmit otthon orvos szokta eltávolítani, ami egy gyereknek bizonyára kellemetlenebb, mintha a szülei otthoni környezetben teszik. Valami elképesztő mennyiségű fülzsírt tudtunk a kis rézkanállal kiemelni Jojó füléből. Már nem csodálkozunk, hogy miért nem fogadott szót esetleg :-)
Ázsiai fülhigiénia
Az eset kapcsán kis kutatást végeztem az interneten az ázsiai fülbirizgálási iparral kapcsolatban. Tőlünk egészen Japánig elképesztő kultúrája van mindennek.
Először is egy számomra nagyon érdekes tényre találtam a fülzsírral kapcsolatban. Genetikailag különbözik az európai (és afrikai) ember terméke az ázsiaiétól (és az indiánokétól). Na hogy nagyon ne menjünk bele a részletekbe, színre és konzisztenciára terjed ki a különbség. Talán ez lehet az oka annak, hogy itt a környező országokban micsoda hagyománnyal rendelkezik a fültisztítás.
India
Indiában apáról fiúra szállt a fültisztító mesterség. A szerencsésebbek a királyi család tagjait heti rendszerességgel kényeztethették tudományukkal. Nálunk én még nem találkoztam fültisztító szolgáltatást végző mesterrel az utcán, de India több pontján fellelhetőek a mai napig. A The Hindu című napilap cikkéből megtudhatjuk, hogy hiába tört be a fültisztító piacra a vattavégű pálcika, sokan a mai napig szívesen veszik igénybe a piros fejfedőt viselő pucolókat, akik az egyik legrégibb mesterséget végzik Delhi utcáin.
![]() |
A fémből készült különböző végű eszközök hű társai a mesternek, aki a tisztításon kívül olajjal ápolja a páciens fülét a tisztítás után. Johnny Vagabond (egy világutazó úr) blogján megosztotta velünk az élményt, milyen is volt a fültisztító mester kezei között.
Japán
Mimikaki. Így hívják az ő eszközüket, melyet az arra szakosodott szalonokban a kimonós hölgyek használnak a fülzsír eltávolítására, miközben a kuncsaft fejét az ölükbe hajtva ellazul. Mivel a fülben rengeteg az idegvégződés nem is csupán a higiéniáról szól a kezelés, hanem az idegvégződések stimulálásának élvezetéről. Sokan a szexuális örömhöz hasonlítják a fültisztítás élményét (eargasm - szabadfordításomban: fülgazmus).
![]() |
Napjaink eszközei
A tradicionális eszközök után két kortárs fültisztító szettet mutatnék még nektek... elképesztő :-)
My Ear Pick | 10 részes szett 30 dollárért. Még kis borotva is van benne. Forrás:
![]() |
Figyelem!
A fenti módszereket is elítélik az orvosok, így továbbra se használjunk semmiféle külső eszközt hallójáratunk tisztítására!
Remélem érdekesnek találtátok az imént olvasottakat :-)
Sziasztok!
Forrás: